يکشنبه, 23 خرداد 1400
Slogan
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ 
مهم ترین دستاورد آموزش و ترویج تغییر نگرش مثبت به اثربخشی فعالیت‌های آموزشی ترویجی است

مهم ترین دستاورد آموزش و ترویج تغییر نگرش مثبت به اثربخشی فعالیت‌های آموزشی ترویجی است

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان مازندران در نشست مجازی که با حضور اعضای شورای مدیران موسسه و مدیران هماهنگی ترویج کشاورزی استانها به منظور ارایه گزارش عملکرد سال 99 و برنامه های عملیاتی سال 1400 استان‌های مازندران، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان روز دوشنبه 17 خردادماه برگزار شد، اظهار کرد : مهم ترین دستاورد آموزش و ترویج تغییر نگرش مثبت به اثربخشی فعالیت‌های آموزشی ترویجی است.

در ابتدا این نشست مجازی دکتر سیدکریم موسوی قائم مقام موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر زنجیره ارزش، ایجاد درآمد و پایداری معیشت روستاییان گفت: فعالیت‌های آموزشی ترویجی در عرصه باید حول همین محورها در جریان باشد.

دکتر موسوی افزود: در بحث آموزش بهره‌برداران، به جای آمار و اعداد، به دنبال ایجاد مهارت منجر به کسب و کار و  اشتغال باشیم.

قائم مقام معاونت آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه هر استان باید یک پایگاه نوآوری که متمرکز بر روی مهم‌ترین مساله آن استان است، ایجاد کند، گفت : تمرکز بر روی اقدامات اساسی و ارزشمند باشد و همه استان‌ها برنامه‌ریزی جامعی برای پهنه‌ها داشته باشند.

دکترموسوی با تاکید بر ترویج آینده‌نگر، اظهار کرد: گسترش ترویج خصوصی در کنار ترویج دولتی و توجه ویژه به جوانان و کشاورزان آینده و همچنین ترویجی که از تنوع زیستی و منابع طبیعی صیانت می‌کند، مورد انتظار است.

وی در پایان سخنان خود متذکر شد، اولویت‌های پژوهشی و طرح‌های تحقیقی ترویجی از دل برنامه‌های یاوران تولید توسط ترویج احصا شود.

در بخش دیگری از این نشست، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه مهم‌ترین دستاورد آموزش و ترویج کشاورزی تغییر نگرش مثبت به اثربخشی فعالیت‌های ترویجی است، اظهار کرد: این اتفاق در استان مازندران رقم خورده است و دلایل و شواهد زیادی برای اثبات این موضوع وجود دارد.

وی افزود: ترویج در 3 محور طرح یاوران تولید، پیوست‌های ترویجی و محیا نمودن زیرساخت‌های ترویجی از پروژه‌های کلان بخش کشاورزی در استان حمایت کرد.

دکتر طاهری کشت ذرت و سویا بعد از برنج و توسعه تکنولوژی سمپاشی با پهباد، پروژه‌های موفق در مرکبات، ترویج روش گرمادرمانی، کسب رکورد بی سابقه برگزیدگان بخش کشاورزی در سال 99، طرح ارتقا سلامت، ایجاد اشتغال و درآمد در طرح نوغانداری، تهیه نقشه جامع دانش بومی استان، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای (تجربه موفق فراملی با صادرات به پنج کشور) و ... از فعالیت‌های شاخص آموزشی ترویجی استان مازندران معرفی کرد و برنامه عملیاتی 1400 را به تفکیک دفاتر زیرمجموعه و با تاکید بر مدل ترویج دولتی – خصوصی ارایه نمود.

در ادامه، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان خراسان شمالی،با بیان اینکه این استان در کشت دانه روغنی کاملینا و اجرای سایت الگویی پیشرو است، افزود : اجرای طرح فراز، روزهای مزرعه متنوع (حبوبات، گردو، مبارزه با آفات، انگور و ...) و نیز سایت‌های الگویی ترویجی این استان گام‌های موثری برداشته است.

وی طرح همگام با کشاورز در اجرای تفاهم‌نامه با بسیج سازندگی، شبکه هسته پیشگامان جهش تولید، فعالیت‌ها و اقدامات شاخص رسانه‌ای، همکاری با کمیته امداد و مشارکت در حمایت از زنان سرپرست خانوار و ... را از اهم فعالیت‌های آموزشی ترویجی استان خراسان شمالی برشمرد.

در بخش دیگری، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد پروژه‌ فرهنگ سازی مبارزه صحیح با ملخ صحرایی به صورت ویژه در مناطق زلزله زده استان، اجرای پروژه تله فود پرورش گوسفند شیری، گلخانه‌های کوچک مقیاس، نوغانداری، تجارب موفق و اقدامات اثربخش براساس مسایل اصلی استان، اجرای 11 طرح تحقیقی ترویجی، طرح ترویج استفاده از بذور اصلاح شده، ترویج توسعه کشت گیاهان دارویی در اراضی زراعی، توسعه و ترویج فرهنگ زکات، جایگزینی کشت دانه‌های روغنی در مناطق کم تنش تر و .... را از مهم‌ترین فعالیت‌های ترویج استان معرفی کرد.

محمد امیری اردکانی یادآور شد : پیش بینی برنامه عملیاتی 1400 استان براساس احصاء 17 مشکل اصلی احصا شده از عرصه کشاورزی تدوین شده است.

در پایان این نشست، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان گلستان نیز برنامه عملیاتی سال جدید را براساس برش استانی و شهرستانی تشریح کرد و گفت : ایجاد 14 کانون یادگیری کلزا، پروژه کشاورزی حفاظتی، تولید محصول سالم، طرح نهال کاری در اراضی شیبدار، پروژه‌های مشترک با مرکز تحقیقات بر اساس طرح یاوران تولید را از فعالیت‌های شاخص استان گلستان برشمرد.

دکتر سبزه، به طور ویژه پروژه شاخص مدیریت مشارکتی در طرح آبیاری تحت فشار اراضی شرکت تعاونی تولید روستایی وحدت اسلامی و رسالت مزرعه شهرستان آق قلا، طرح احیاء خلیج گرگان به عنوان ترویج آینده نگر و بحث برون سپاری فعالیت‌های کشت و کار مکانیزه به جوانان و کشاورزان آینده را به عنوان فعالیت‌های شاخص مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان گلستان معرفی کرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0