پنج‌شنبه, 8 آبان 1399
Slogan
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ 
كشاورز نمونه گندم كار دیم در رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق كشاورزی: افتخار می‌كنیم امنیت غذایی به دست ما كشاورزان است

کشاورز نمونه گندم کار دیم در رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشاورزی: افتخار می‌کنیم امنیت غذایی به دست ما کشاورزان است

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی دومین نشست مجازی برنامه ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشاورزی با حضور روسای سازمان جهادکشاورزی استان‌های کردستان و کرمانشاه، مدیران ارشد موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و موسسه تحقیقات دیم کشور، مدیران هماهنگی ترویج کشاورزی کشور و کشاورزان خبره و سایر بهره‌برداران بخش کشاورزی روز چهارشنبه ۲۳ مهرماه سال جاری، در سالن مروج موسسه آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

در این نشست، دو کشاورز پیشرو ملی از استان کردستان و کرمانشاه رموز موفقیت خود را در افزایش عملکرد محصول گندم دیم در اختیار دیگر کشاورزان و مسوولان مرتبط قرار دادند.

کشاورز نمونه استان کردستان با بیان اینکه افتخار ما کشاورزان این است که امنیت غذایی کشور به دست ما سپرده شده است گفت: با عنایت خداوند و ارتباط بسیار خوبی که ما کشاورزان با وزارت جهادکشاورزی به‌خصوص مراکز جهادکشاورزی، مروجان، محققان، بخش اجرایی و مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان داریم و از رهنمودها و توصیه‌های کارشناسی آنان بهره می‌گیریم و با تلفیق دانش بومی خود شاهد افزایش تولید در محصولات کشاورزی استان هستیم.

وی مزایای کشت دیم گندم را برشمرد و گفت: کمترین ضرر و زیان به آب‌های زیرزمینی، کمترین استفاده از سموم علف‌کش و توجه به کشاورزی حفاظتی از مهم‌ترین مزایای کشت دیم است.

کشاورز نمونه استان کرمانشاه نیز به سوالاتی که در خصوص چگونگی افزایش عملکرد محصول گندم دیم از ایشان پرسیده شد پاسخ داد و گفت: مواد آلی خاک بهترین تغذیه برای گیاه است و آزمون خاک نیز به صورت ویژه توصیه می‌شود.

این کشاورزان خبره همچنین در خصوص زمان کوددهی و کود فسفات و کود اوره توضیحاتی ارایه کردند و هر دو توصیه گندم جاکار را رد کردند و از تبعات منفی این پدیده گفتند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0