چهارشنبه, 9 مهر 1399
Slogan
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ 
گام اول برنامه پایش امور آموزش و ترویج كشور در استان آذربایجان غربی انجام شد

گام اول برنامه پایش امور آموزش و ترویج كشور در استان آذربایجان غربی انجام شد

در راستای تشکیل ستاد پایش آموزش و ترویج کشاورزی متشکل از رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، معاونان و مدیران کل موسسه، مدیر طرح و برنامه، مدیر نظارت و ارزشیابی و روابط عمومی موسسه، اولین برنامه پایش آموزش و ترویج کشور با تعامل مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان روز چهارشنبه 17 مهرماه سال جاری در استان آذربایجان غربی برگزار شد.

این برنامه با برگزاری نشستی با حضور مهندس جلیلی رییس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی، دکتر مویدی رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر روانلو رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و مهندس بیتا احمدیان مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان، معاونان، مدیران کل و مدیران موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و  روسای ادارات ترویج و مرکز تحقیقات استان آغاز شد.


در این نشست، پس از ارایه گزارش عملکرد و برنامه عملیاتی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان، مهندس جلیلی به تشریح  ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی پرداخت و گفت: استان آذربایجان غربی در تولید چغندرقند و سیب در کشور رتبه اول را دارد و 30 درصد عسل کشور در این استان تولید می‌شود.وی افزود: این استان رتبه ششم کل کشور را در تولید محصولات کشاورزی دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی با اشاره به ضعف‌هایی که در نظام بهره‌برداری خرده دهقانی وجود دارد بیان داشت: متاسفانه کشاورزی خرده مالکی، منجر شده کشاورزی کشور معیشتی باشد و کشاورزان توانایی سرمایه‌گذاری برای ارتقا کشاورزی نداشته باشند.

مهندس جلیلی با تاکید بر اینکه بیش از  38 درصد اشتغال استان و 25 درصد سهم تولید کشور در بخش کشاورزی است خاطر نشان ساخت با اجرای طرح کاداستر(پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی در استان) تمام اطلاعات مکانی و توصیفی اراضی کشاورزی، تعداد بهره‌برداران، نوع کشت،  میزان آب و .... رصد می‌شود تا بتوانیم نقشه‌های تناسب اراضی را طوری طراحی کنیم که محصولاتی که بیشترین ارزش افزوده را دارد  کشت شود.

وی اثربخشی آموزش‌ها و حرکت بیشتر به سمت سایت‌های الگویی محصولی و ورود و آموزش تشکل ها را انتظار خود از مجموعه آموزش و ترویج بیان کرد و گفت تجربه ثابت کرده ضریب نفوذ این مزارع الگویی بین بهره‌برداران از کلاس‌های آموزشی بیشتر است.

دکتر مویدی در ادامه جلسه اظهار داشت: در این برنامه پایش مجموعه آموزش و ترویج کشاورزی بیشتر شنونده است تا موضوعات، مسایل و چالش‌های پیش رو در اجرای فاز دوم نظام آموزش و ترویج کشاورزی احصا و به استان کمک کنیم تا مانند اجرای فاز اول قدم‌های موثری برداشته شود.

در پایان جلسه، رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان نیز ماموریت‌های محققان معین در فعالیت‌های ترویجی را تشریح کرد و گزارشی از حضور محققان در کمیته‌های نیازسنجی و مساله‌یابی ارایه کرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0