• EN
چهارشنبه, 14 خرداد 1399
با حضور مدیركل دفتر توسعه فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری نمایشگاه عسل منطقه غرب كشور در مریوان برگزار شد
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

با حضور مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری نمایشگاه عسل منطقه غرب کشور در مریوان برگزار شد

 نمایشگاه عسل منطقه غرب کشور با حضور فروغ‌السادات بنی‌هاشم مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری،  مشیر غفاری مسئول توسعه صنعت زنبورداری کشور و حسین فیروزی معاون هماهنگی استانداری کردستان و مسؤولان جهاد کشاورزی و نماینده‌های موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و  تولیدکنندگان عسل هفت استان کشور شامل آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، کرمانشاه و ایلام در ۱۶ غرفه روز دوشنبه 13 آبان ماه سال جاری در محل سالن نشاط آموزش و پرورش مریوان استان کردستان گشایش یافت.به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی به نقل از ایرنا، فروغ‌السادات بنی‌هاشم  در نخستین جشنواره منطقه‌ای عسل و فرآورده‌های آن در شهرستان مریوان با بیان اینکه این صندوق‌ها بیش از ۱۰۰ هزار نفر از زنان روستایی و عشایری را تحت پوشش قرار داده‌اند، اظهار داشت: اعضای صندوق‌ها فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند که یکی از این فعالیت‌ها زنبورداری است.

وی اضافه کرد: این فعالیت‌ها معمولا به صورت خانوادگی با همکاری اعضای خانواده انجام می‌شود و در حال حاضر این صندوق ها در کشور حدود ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه نیز دارند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان و مدیرکل دفترتوسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری یادآور شد: بخشی از این سرمایه‌ها پس‌انداز مردم و بخشی هم از محل تسهیلات بانک‌های مختلف به‌ویژه صندوق کار آفرینی امید تامین شده است.

بنی‌هاشم تاکید کرد: هم‌اکنون این صندوق‌ها بیش از ۹۰ درصد اعضای خود را مشغول بکار کرده و توانسته‌اند براق ۱۴۰ محصول خود استاندارد تشویقی دریافت کنند.

وی افزود: یکی از طرح‌های سال ۱۳۹۸ که از سوی وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌شود،  توانمندسازی زنان روستایی در تولید فرآورده‌ای جانبی زنبور عسل یعنی بره موم، زهر زنبور عسل، است که در پنج استان از جمله کردستان انجام می‌شود، ضمن اینکه این صندوق‌ها در استان کردستان نیز ۲۲۵ نفر از زنان روستایی را تحت پوشش برده است.

اولین جشنواره منطقه‌ای زنبور عسل فرآورده‌های  آن با محورهای معرفی فرآورده‌های این محصول و مزایای آن، نقش صنعت زنبورداری در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صنعت زنبور داری و صنایع جانبی در منطقه، تعامل، هم‌اندیشی و همکاری هرچه بیشتر زنبورداران منطقه و ترویج مزایای زنبور عسل در گرده‌افشانی باغات، مزارع و مراتع برگزار شد.

گفتنی است، استان کردستان دارای حدود ۲۳۲ هزار کلنی سنتی و مدرن زنبور عسل است که سال گذشته یک هزار و ۳۵۰ تُن از این محصول تولید و برای ۱۸ هزار نفر نیز اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده بود. پرورش زنبور عسل برای پنج هزار و ۷۱۲ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کرده که یک هزار و ۵۷۱ نفر از آنان این حرفه را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده‌اند.

عسل طبیعی کردستان در کشور به لحاظ کیفیت رتبه اول را دارا بوده و توسعه این صنعت با توجه به پتانسیل‌های طبیعی و نیروی انسانی جزء اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی کردستان است.

هم‌اکنون در این شهرستان ۳۰ هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد که ۲۷ هزار مورد از آنها مدرن و سه هزار مورد کلنی بومی است. عسل طبیعی کردستان در کشور به لحاظ کیفیت رتبه اول را دارا بوده و توسعه این صنعت با توجه به پتانسیل‌های طبیعی و نیروی انسانی جزء اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی کردستان است.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0