• EN
شنبه, 10 خرداد 1399
اجرای پروژه آموزشی ایل‌یار بهداشت دام، گامی در جهت ساماندهی عشایر كشور
 ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

اجرای پروژه  آموزشی  ایل‌یار  بهداشت دام، گامی در جهت ساماندهی عشایر  کشور

دکتر جوادی سرپرست گروه دامپزشکی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی از  پروژه آموزشی ایل‌یار بهداشت دام، که با هماهنگی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، سازمان دامپزشکی کشور و سازمان امور عشایر در حال اجرا است، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، نشست مشترکی با حضور دکتر ارکیده حیدرنژاد معاون آموزشی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و نماینده‌های سازمان دامپزشکی کشور، سازمان امور عشایری و موسسه آموزش و ترویج کشاورزی روز دوازدهم شهریورماه در اداره کل دامپزشکی استان لرستان برگزار شد، در این نشست، کلیات پروژه آموزشی ایل‌یار بهداشت دام مورد تصویب قرار گرفت و اهداف کلی پروژه و سرفصل‌های آموزشی ویژه بهره بهره‌برداران(عشایر) نیز تصویب شد. همچنین مقرر شد دستورالعمل اجرایی پروژه مذکور تدوین و هماهنگی‌های لازم با بخش‌های ذیربط انجام شود.

در این جلسه، دکتر حیدرنژاد معاون آموزشی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای که در جامعه عشایری کشور وجود دارد گفت: موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در بحث آموزش هدفمند این گروه از بهره‌برداران در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت دام و دامپروری و ساماندهی آموزش‌های رسمی عزم جدی دارد. ضرورت توجه ویژه آموزش و ترویج در این بخش برکسی پوشیده نیست و به طور قطع، زمینه ساز ارتقای تولید و حل بسیاری از مشکلات و توسعه‌ی جامعه عشایر کشور خواهد بود. وی تاکید کرد: این مهم با مشارکت منسجم معاونت‌ها و سازمان‌های اجرایی میسر خواهد شد.

گفتنی است، تا کنون بالغ بر یک میلیون رأس دام عشایر در زنجیره تولید گوشت قرمز قرار گرفته است و لزوم توجه به توانمندسازی عشایر در حوزه بهداشت دام می تواند گام مهمی در جهت ارتقای کیفی و کمی تولید و افزایش بهره وری و ایجاد زنجیره ارزش باشد.

سرپرست گروه دامپزشکی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی اهداف اصلی پروژه آموزش ایل‌یار، را ایجاد مهارت به منظور رعایت نکات بهداشتی در رابطه با پیشگیری و کنترل بیماری‌های انگلی، مشترک  و واگیردار، کمک‌های اولیه در زمان اضطرار (تا رسیدن اکیپ‌های دامپزشکی)، اطلاع‌رسانی و گزارش بیماری و علایم غیرعادی در گله به مراجع ذیربط و همچنین آموزش و ترویج  نکات مهم بهداشتی در حوزه فعالیت خود به سایر عشایر عنوان کرد.
بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0