• EN
شنبه, 5 بهمن 1398
كشاورزی مقاوم ترین بخش اقتصادی كشور در دوران تحریم
 ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

کشاورزی مقاوم ترین بخش اقتصادی کشور در دوران تحریم

دکتر علی اکبر مویدی رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در اولین همایش روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک ایران با محوریت برنج در ایستگاه تحقیقاتی بایع‌کلای شهرستان نکا استان مازندران که با حضور مقامات ستادی، استانی و ملی روز چهارشنبه 16 مردادماه برگزار شد، به اهمیت تولیدات کشاورزی ایران اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی تنها بخشی است که توانسته در تحریم‌های اقتصادی علیه ایران پیشرفت های خوبی را بدست آورد و در واقع بخش کشاورزی ضد تحریم است


به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی به نقل از پایگاه خبری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران، مسؤول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور در این مراسم اظهار داشت: کشاورزی بحث نو و جدیدی نیست و در تمام دنیا اگر کشوری می‌خواهد به جایگاه بلندی دست یابد، در نخستین قدم باید به ارتقاء کشاورزی بیندیشد. حجت‌الاسلام سعیدیان ادامه داد: معتقدم اگر کشوری در امر کشاورزی موفق شود و خواهان این باشد به جایگاه بلندی برسد و از بیگانگان بی‌نیاز شود، باید در همه زمینه‌ها فعالیت داشته باشد.

 در ادامه مراسم روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک ایران، دکتر علی اکبر مویدی کشور ایران را در بین ۱۷۸ کشور دنیا که کشاورزی ارگانیک را انجام می دهند دارای رتبه ۸۵ اعلام کرد و گفت : با تحقق افزایش ۱۰ درصدی کشت ارگانیک این رتبه به ۱۲ در دنیا می‌رسد.

وی با بیان اینکه امروز کشاورزی ارگانیک با بدست آمدن یافته ها و نتایج تحقیقاتی در ۳۵ محصول کشور از جمله برنج کاربردی شده اظهار داشت: باید زمین های زراعی و باغی کشاورزی ارگانیک را با همکاری کشاورزان پیشرو گسترش دهیم.

دکتر مویدی زمینه توسعه کشاورزی ارگانیک را به دلیل وجود تنوع اقلیمی آب و هوایی و محصولات کشاورزی در کشور مناسب دانست و گفت: انتقال یافته های تحقیقاتی در کشاورزی ارگانیک نیز مورد استقبال کارشناسان و عموم کشاورزان قرار گرفته است.

معاون سازمان و رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه مزارع ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک ایران با محوریت برنج هدف بزرگی را در امنیت غذایی کشور محقق کرده است ، گفت : امنیت غذایی ، سلامت و کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی ایران باید مورد توجه مدیران آینده کشور نیز قرار بگیرد.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور در پایان سخنان خود، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی  مازندران را در حوزه تولید محصولات ارگانیک پیشرو خواند و از زحمات مجموعه مدیریتی و محققان مرکز برای تولید محصولات ارگانیک تقدیر نمود


عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در مراسم روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک، پیام تولید برنج ارگانیک در مازندران را به نتیجه رسیدن تلاش کشاورزان پیشرو برنجکار در کنار محققان و مروجان دانست و ابراز امیدواری کرد یافته های تحقیقاتی در حوزه کشاورزی بتواند کاربردی تر شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری  مازندران در قالب طرح های نظارت و تولید برنج ارگانیک در دست اجراست و به طریقی در آینده باید شاهد کاهش قابل توجه مصرف انواع سموم و سایر نهاده های کشاورزی از جمله کود شیمیایی با تولید برنج ارگانیک باشیم.


محمودرضا رمضانپور رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران و رییس اولین همایش روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک ایران، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهها و موسسه های آموزشی را مرجع علمی توسعه در سطح استان دانست.

به گفته رئیس جشنواره روز ملی کشاورزی ارگانیک، در راستای توانمند سازی و ترویج یافته های تحقیقاتی در قالب پنج ایستگاه شامل مدیریت کاشت، مدیریت حاصلخیزی، مدیریت آفات و بیماریها، فرآیند برند سازی و استقرار استاندارد ها، فرآیند بازاررسانی و عرضه محصول در نظام ارگانیک، توصیه های ترویجی توسط محققان در روز مزرعه ارایه شد.

وی افزود: در زنجیره ارزش تولید محصول ارگانیک ثابت کردیم می توانیم بدون مصرف هیچ سم و کود شیمیایی با کنترل عوامل خسارت زا و به کارگیری عوامل بیولوژیک عملکرد بسیار خوبی در تولید محصول ارگانیک داشته باشیم.

به گفته رمضانپور ۷ ایستگاه تحقیقاتی، ۴ پردیس آموزشی در سطح استان مازندران در حوزه آموزش، ترویج و توسعه کشاورزی مازندران مشغول فعالیت هستند.

گفتنی است، در محل برگزاری این مراسم، نمایشگاهی از توانمندی ها و دستاوردهای مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران و شرکت هایی که در زمیته تولید نهاده ها و محصولات ارگانیک فعالیت دارند برپا شد و اهدا لوح تقدیر و تندیس جشنواره به شرکتها و کشاورزان پیشرو در تولید محصولات ارگانیک، رونمایی از تمبر جشنواره روز مزرعه ملی و برگزاری جشن خرمن از جمله دیگر برنامه های اولین روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی در ایستگاه تحقیقات بایع کلای شهرستان نکا بود.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0