• ساعت : ۹:۱۴:۵۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۶/۰۵/۰۸ 
امنیت در تلگرام (2)

امنيت و حريم خصوصي در تلگرام (۲)

در آگاهي‌رساني قبل با موضوع «امنيت و حريم خصوصي در تلگرام (۱)» چگونگي دسترسي به تنظيمات امنيت و حريم خصوصي در نرم‌افزار تلگرام و طريقه استفاده از امكانات حفاظت از حريم خصوصي در اين برنامه آموزش داده شد. در اين آگاهي‌رساني ابتدا به آموزش تنظيمات امنيت پرداخته مي‌شود و سپس نحوه گفتگوي محرمانه در اين نرم‌افزار آموزش داده خواهد شد .
تنظيمات مرتبط با امنيت
همانند توضيحات ارائه شده در آگاهي‌رساني قبل بايستي به بخش تنظيمات برنامه تلگرام وارد شد. تصوير اين تنظيمات در شكل زير قابل مشاهده است.

                                        
حال به بررسي تنظيمات مختص امنيتي مي‌پردازيم .
•   
ايجاد قفل ورودي (Passcode Lock)
با استفاده از اين امكان مي‌توان قفلي براي فعال‌كردن تلگرام در تلفن همراه ايجاد كرد كه ميزان امنيت دسترسي به پيام‌ها و محتواي نرم‌افزار را افزايش مي‌دهد

با انتخاب گزينه Passcode Lock کاربر مي‌تواند رمز ورود به تلگرام را مطابق شكل زير كه يك عدد چهار رقمي است  را تعيين كرده و تاييد كند. با افزودن رمز، علامت قفلي در صفحه اصلي نرم‌افزار ظاهر مي‌شود كه نشان‌دهنده فعال‌بودن قفل ورودي است. در صورت نياز به تغيير رمز ايجاد‌شده با انتخاب گزينه Change Passcode  اين امكان ميسر خواهد شد.

   همچنين در بخش Auto-Lock  اين قابليت وجود دارد كه بتوان زمان خودكار فعال‌شدن قفل نرم‌افزار را تنظيم كرد كه در اصل پس ‌از آن زمان، نرم‌افزار به‌طور خودكار قفل ‌شده و نياز به واردكردن رمز براي فعال‌شدن مجدد آن است. شكل زير مرتبط با تنظيمات اين بخش بوده كه در آن زمان پيش‌فرض فعال‌شدن قفل يك ساعت است اما قابليت كاهش اين زمان به 5 دقيقه و يا افزايش آن به 5 ساعت وجود دارد. با انتخاب Done  فرايند تكميل مي شود.


•    تائيد سازي دومرحله‌اي (Two-step Verification)
به‌طوركلي روند فعال‌سازي تلگرام در ديگر دستگاه‌هاي كاربر نظير تبلت و يا رايانه شخصي ارسال شماره تماس از سوي كاربر به سرور تلگرام و دريافت كد فعل سازي چهاررقمي با استفاده از پيامك است. كاربر با واردكردن كد مي‌تواند نرم‌افزار را در سيستم خود فعال كرده و استفاده كند. با استفاده از اين تنظيمات، اين امكان فراهم مي‌شود كه نحوه فعال‌سازي امنيت بيشتري يابد و علاوه بر واردكردن كد ارسالي نياز به ثبت رمز عبور باشد. با وارد‌شدن به بخش مربوطه از طريق صفحه تنظيمات با انتخاب گزينه Set Additional Password مي‌توان رمز مورد نياز براي تاييد دومرحله‌اي را تنظيم كرد.

 •    رصد دستگاه‌هاي مورد استفاده براي تلگرام (Active Sessions)
علاوه بر موارد ذكر شده، در بخشActive Sessions  اين امكان براي كاربر موجود است كه بتواند كليه سيستم‌هايي كه تاكنون با حساب كاربري خود نرم‌افزار در آن‌ها فعال‌شده است را مشاهده كرده و در صورت عدم تطبيق با اطلاعات كاربر بتواند سيستم‌هاي نامعتبر را غيرفعال نمايد. با وارد‌شدن به اين بخش صفحه اي مطابق شكل زير ظاهر مي‌شود كه بخش بالايي صفحه مشخصات سيستم و IP اصلي دستگاهي است كه فرد با آن وارد تلگرام شده است و در بخش دوم مشخصات و IP ساير دستگاه هايي كه كاربر با استفاده از آنها در تلگرام فعاليت كرده‌است، قابل مشاهده است. با استفاده از گزينه Terminate All Other Sessions کاربر مي تواند حساب كاربري فعال‌شده در دستگاه هاي غير از دستگاه اصلي را از غيرفعال كند. در صورت ورود به تلگرام توسط رايانه‌هاي عمومي و ساير مجرا‌هاي ناامن از اين طريق مي‌توان از عدم دسترسي افراد نامعتبر به حساب كاربري تلگرام اطمينان حاصل كرد.

•    خود ويرانگري حساب كاربري (Account self-destructs)
يكي از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد تلگرام امكان از بين بردن حساب كاربري و اطلاعات و محتواي آن به‌صورت خودكار است كه اين امكان را به كاربر مي‌دهد در صورت عدم فعال‌بودن در مدت‌ زمان تعريف‌شده توسط او حساب كاربري به شكل خودكار از بين رفته و امكان دسترسي و سو استفاده ديگران موجود نباشد. مدت زمان پيش‌فرض براي از بين رفتن حساب در صورت غيرفعال‌ بودن 6 ماه است كه با وارد شدن به اين بخش مطابق شكل زير مي توان آن را كاهش و يا افزايش داد.


گفتگوي محرمانه در تلگرام
گفتگوي محرمانه در تلگرام يكي از ويژگي‌هاي بسيار خوب اين نرم‌افزار براي محافظت از حريم خصوصي و امنيت كاربران است. ويژگي‌‌هاي اصلي اين نوع گفتگو در تلگرام به شرح زير است :
•   
گفتگوها در كارگزارهاي داده تلگرام ثبت نمي‌شود .
•   
به صورت سرتاسري رمزنگاري مي‌شود. يعني پيغام‌هاي ارسالي از ابتداي مسير تا رسيدن به مقصد رمزشده هستند .
•   
در دستگاه‌هاي ديگر كه در آن‌ها از تلگرام استفاده مي‌كنيد ديده نمي‌شوند .
•   
گفتگوهاي انجام‌شده داراي يك زمان‌بندي براي تخريب هستند و بعد از گذشت زمان معيني از بين مي‌روند .
•   
اجازه ارسال گفتگوهاي انجام‌شده به گروه‌ها و افراد ديگر به هيچ‌ كدام از افراد دو طرف ارتباط داده نمي‌شود .
براي انجام گفتگوي محرمانه با يكي از افراد موجود در ليست مخاطبان، ابتدا وي را در ليست مخاطبان انتخاب كنيد. با انجام اين انتخاب آخرين صفحه مكالمات اخيري كه با هم داشته‌ايد نمايش داده مي‌شود. سپس قسمت بالاي صفحه كه نام مخاطب يا شماره وي همراه با تصوير نمايه وي قرار دارد را انتخاب كنيد.پس از انتخاب، مشخصات مخاطب مورد نظر نمايش داده مي‌شود. در اين صفحه با انتخاب گزينه Start Secret Chat‌  یك گفتگوي محرمانه ميان شما و مخاطب مورد نظر ايجاد مي‌شود .

 

در انتها صفحه گفتگوي محرمانه ايجاد‌شده نيز به شكل زير خواهد بود.‌ با كليك كردن بر روي نام و يا شماره مخاطب امكانات مرتبط با گفتگوي محرمانه را مشاهده خواهيم كرد.


 در تلگرام دو امكان قابل توجه براي مكالمه محرمانه تعبيه شده است: امكان تعيين زمان براي از بين رفتن پيغام‌ها در حين گفتگو (Self Destruct Timer و همچنين امكان مشاهده تصويري كليد رمز پيغام‌هاي محرمانه. (Encryption Key) محل اين دو امكان در شكل زير نمايش داده شده است.با انتخاب گزينه Self-Destruct Timer شكل زير نشان داده مي‌شود كه توسط آن مي‌توانيد زمان از بين‌ رفتن پيغام‌ها را مشخص كنيد.با انتخاب گزينه Encryption Key‌  کليد محرمانه گفتگو به صورت گرافيكي نمايش داده مي‌شود كه مشابه شكل زير است. براي اينكه مكالمه امن باشد بايستي كليد نمايش‌داده‌شده به شما با كليدي كه به مخاطبتان نمايش داده مي‌شود يكسان باشد. بنابراين با چك‌كردن اين موضوع مي‌توانيد مطمئن شويد كه كسي مكالمه شما را شنود نمي‌كند. البته بايستي توجه داشته باشيد كه از ارسال اين شكل براي مخاطبتان خودداري كنيد و بررسي تطابق تصاوير را به شكل حضوري يا روش امن ديگري انجام دهيد. چرا كه ممكن است كليد در مسير شنود شده و با استفاده از آن مكالمات رمزگشايي شوند.


   

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0