جمعه, 17 ارديبهشت 1400
Slogan
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ 
ایجاد ۴۲ هزار و ۳۰۰ اشتغال جدید با بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد كشاورزی

ایجاد ۴۲ هزار و ۳۰۰ اشتغال جدید با بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۴۲ هزار و ۳۰۰ اشتغال جدید با بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی در کشور ایجاد شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی توسط ریاست جمهوری ضمن تشکر از حمایت‌های رییس جمهوری از بخش کشاورزی اظهار کرد: پروژه‌های امروز ۴۶۳۵ طرح است که ۸۱۴۷ میلیارد تومان ارزش سرمایه گذاری و ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال زایی داشته است و در چهار محور پروژه بزرگ  آب رسانی با لوله به دشت سیستان، سیستم‌های نوین آبیاری، شیلات و دام و طیور است.

وی افزود: در سال ۹۳ با سفر رییس محترم جمهور به سیستان، این پروژه شکل گرفت و با فرمان مقام معظم رهبری، سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص پیدا کرد که در خرداد سال ۹۹، ۳۲ هزار هکتار از بخش فیزیکی این طرح خاتمه یافت.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: ادامه ۳۲ هزار هکتار و ۱۴ هزار هکتار باقی مانده از طرح به پایان رسیده است و آبرسانی به درون مزارع هم توسط سیستم های نوین آبیاری در حال انجام است.

وی افزود: این طرح ۷۰ هزار بهره بردار را شامل می‌شود که شهرهای زابل، زهک، هامون و هیرمند در این مجموعه قرار دارند، همچنین این طرح ۷۲۹ روستا را در بر می‌گیرد.

دکتر خاوازی در رابطه با پروژه سیستم های نوین آبیاری خاطرنشان کرد:، در سال ۹۲ مجموعه سیستم‌های نوین آبیاری صرف نظر از کیفیت که بسیار با سیستم های جدید متفاوت بود، یک میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار بود که امروز به ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار هکتار رسیده است.

وی افزود: بخش صنعت در تولید انواع شیرآلات و لوله ها بسیار پیشرفت کرده است و تقریباً به خودکفایی ۱۰۰ درصدی در طراحی سیستم ها و ماشین آلات رسیده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بهره وری فیزیکی آب از ۹۲۰ گرم به ازای هر متر مکعب آب در سال ۹۲ امروز به هزار و ۴۵۰ گرم به ازای هر متر مکعب آب رسیده و راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵.۸ درصد افزایش یافته است.

دکتر کاظم خاوازی در رابطه با پروژه‌های بخش شیلات اظهار کرد: شیلات بخش پرظرفیتی است که بسیار جای کار دارد و این بخش دارای رتبه های بالای جهانی مانند رتبه اول تولید قزل آلای دنیا با ۱۸۵ هزار تن در سال است.

 

وی افزود: در تولید میگو در سال ۹۲،  ۱۲.۷ هزار تن تولید داشتیم که به ۴۹ هزار تن رسیده است و از ۸۸۵ هزار تن تولید محصولات شیلاتی در سال ۹۲ به یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن رسیده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ظرفیت تولید میگو نامحدود است، ادامه داد:، در حال حاضر ۱۶ هزار هکتار مزارع پرورش میگو در کشور داریم که تا خاتمه این دولت ۷ هزار هکتار مزارع پرورشی اضافه خواهد شد.

دکتر خاوازی در رابطه با صادرات محصولات شیلاتی گفت: در سال ۹۲، ۷۱ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی داشتیم که در حال حاضر به ۱۲۴ هزار تن در سال رسیده است و از ۲۴۵ میلیون دلار درآمد ارزی از این بخش به ۴۶۰ میلیون دلار رسیده‌ایم.

وی در رابطه با پروژه های دام و طیور تصریح کرد: در مجموعه در تولید دام و طیور در ۸ سال گذشته ۳۶.۶ درصد افزایش تولید داشته‌ایم، در شیر خودکفا هستیم، در گوشت نزدیک به خودکفایی هستیم، مرغ کشور تامین است و در تولید عسل از ۷۵ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تن تولید در سال ۹۹ رسیده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: برای سال آینده هم خودگردانی سیستم آبیاری دشت سیستان توسط دولت انجام خواهد شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0