• EN
يکشنبه, 22 تير 1399
طرح پایلوت پرورش مرغ بومی"خزك" توسط دفتر زنان روستایی در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد
 ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ 

امتیاز :  ۴.۰۰ |  مجموع :  ۱

طرح پایلوت پرورش مرغ بومی"خزک" توسط دفتر زنان روستایی در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد


به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، طرح  پایلوت پرورش مرغ بومی "خزک" با همکاری مشترک دفتر توسعه دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری و مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی با مشارکت زنان روستایی و عشایری، در استان سیستان و بلوچستان  با موفقیت اجرا شد. اهداف  این پروژه کمک به امنیت غذایی، ایجاد اشتغال، احیا و حفظ ذخایر ژنتیکی و گونه‌های نادر جانوری است.

دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری  با اجرای پروژه‌های خرد محلی توسط زنان، رونق اقتصادی را در سال «جهش تولید » برای جوامع روستایی به ارمغان آورده و هم‌زمان با اجرای این‌گونه پروژه‌های منحصر به فرد، به حفظ ذخایر ژنتیکی و گونه‌های جانوری و گیاهی کمیاب با مشارکت زنان کمک می‌کند.

"خزک" گونه‌ای از نژاد اصیل مرغ بومی سیستان است، که در برابر شرایط محیطی منطقه بسیار مقاوم و پر بازده می‌باشد.

 اجرای این طرح، به‌صورت پایلوت، با هماهنگی و نظارت کارشناس مسئول امور زنان روستایی استان و با مشارکت  20  زن روستایی عضو صندوق اعتبارات خرد روستایی واقع در روستای "ده ارباب" شهرستان زابل که از روستاهای محروم کشور محسوب می‌شود،  آغاز شد که علاوه بر توزیع 2000  جوجه یک‌روزه و نهادهها در بین آن‌ها، دوره‌های آموزشی  نیز در زمان‌های مختلف رشد جوجه نیز به زنان روستایی ارایه شد.

 از اثراتی که این طرح در کوتاه‌مدت داشته است، ایجاد انگیزه و ترغیب زنان روستایی برای پرورش مرغ بومی در منازل با کمترین امکانات بوده و همچنین علاوه بر درخواست‌کنندگان در این روستا، سایر صندوق‌های اعتبارات خرد روستاهای  شهرستان زابل نیز، تمایل خود را نسبت به درخواست پرورش جوجه‌ی یک‌روزه خزک اعلام کردند.

تکمیل زنجیره تولید، از تولید مرغ تا تخم‌مرغ و  بسته‌بندی آن با برند "خزک" از اهداف مهم این طرح می‌باشد.
بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0