• EN
جمعه, 9 اسفند 1398
عنوان : رونمایی از محصولات گواهی شده زنان روستایی و عشایری استان كرمانشاه
کد خبر : ۲۱۶۳۵
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ 
ساعت : ۱۵:۱:۵۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رونمایی از محصولات گواهی شده زنان روستایی و عشایری استان كرمانشاه

در چهارمین روز از دهه مبارک فجر مراسم رونمایی از ۵ محصول گواهی شده زنان روستایی و تجلیل از مدیران عامل صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی استان کرمانشاه با حضور مهندس فروغ‌السادات بنی‌هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری، معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه و رئیس، معاونان و مدیران سازمان و مدیران استانی صبح روز ۱۵ بهمن ماه سال جاری، در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به تشریح برنامه سه ساله توسعه کشاورزی استان کرمانشاه، تشکیل صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی، رونمایی از ۵ محصول گواهی شده زنان روستایی، توسعه کشت زعفران، برنامه توسعه تولید عسل و زنجیره‌های آن و ... پرداخت.

پس از سخنان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، دکتر حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به خروجی فعالیت دستگاههای اجرایی گفت: تکریم ایام دهه فجر در واقع جشن موفقیت‌های حاصل شده است و تمامی دستگاههای اجرایی می‌بایست از این بستر برای بیان توفیقات به دست آمده و تلاش برای توفیقات آتی استفاده کنند.

وی با اشاره به رتبه‌های برتر و غیربرتر استان و قرار دادن توفیقات و عدم توفیقات استان در اجرای برنامه‌ها گفت: در یکسال گذشته برای غلبه بر مشکلات بیشترین تسهیلات ارزان قیمت را به هم‌استانی‌هایمان ارائه کرده‌ایم، اما واقعیت این است که بیشتر تلاش نماییم و گام‌های برداشته شده کافی نیست.

حاتمی به جایگاه کشاورزی استان کرمانشاه و نقش آن در توسعه استان اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی استان کرمانشاه بخش چابک و مطالبه‌گری است و پروژه‌های خوب استان در دهه فجر، پروژه‌های بخش کشاورزی است. وی ادامه داد: بخش کشاورزی استان کرمانشاه نسبت به سایر بخش‌ها این ویژگی را دارد که ما را زودتر به مقصد برساند.

دیگر سخنران این مراسم، مهندس اکبری معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی بود که اظهار داشت: در این ایام می‌بایست این نکته را عرض کنم که پیش از انقلاب سطح اراضی تحت فشار ۳۸ هزار هکتار بوده است و این در حالی است که سطح زیر کشت اراضی تحت فشار در حال حاضر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است.

وی سپس به رویکرد بی‌نظیر دولت تدبیر و امید در بحث بهره‌وری آب و توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: بی‌انصافی است اگر حمایت‌های دولت برای اجرای سیستم‌های آبیاری مدرن را نادیده بگیریم.

مهندس اکبری در ادامه به پتانسیل‌های منحصر به فرد استان کرمانشاه در عرصه کشاورزی و تجهیز اراضی به سیستم‌های آبیاری تحت فشار اشاره کرد و افزود: استان کرمانشاه در بخش کشاورزی نگین منطقه غرب است و می‌بایست تلاش کنیم تخصیص‌های آب این استان افزایش یابد، چون قدرت توسعه استان بالاست.

وی سپس با اشاره به وضعیت اراضی آبی مجهز به سیستم‌های تحت فشار استان گفت:۸۰ هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های آبیاری تحت فشار مجهز است و اعتبارات بخش آب و خاک استان کرمانشاه محدودیت نخواهد داشت.

سخنران بعدی مراسم رونمایی از محصولات گواهی شده زنان روستایی، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسینی‌مقدم مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان بود.

حسینی‌مقدم در این مراسم به بحث امنیت غذایی و اهمیت آن پرداخت و گفت: در تولید ۲۵ محصول باغی، در رتبه اول تا دهم جهان قرار داریم و این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌بایست تلاش کنیم با توجه به این پتانسیل، کیفیت تولید محصولات را با کنترل آفات و بیماری‌ها با کمترین استفاده از سموم ارتقاء دهیم.

وی سپس به موضوع توجه به نقش زنان در توسعه کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: زنان استان کرمانشاه در عرصه کشاورزی 60 درصد نقش‌آفرین هستند. سیداسماعیل حسینی‌مقدم در پایان سخنان خود بر نقش کار گروهی زنان در صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی اشاره کرد و گفت: امور مختلفی در قرآن برای زنان تعریف شده که یکی از آنها دامداری است.

مهندس فروغ‌السادات بنی‌هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری نیز اظهار داشت: با اجرای شش برنامه توسعه در کشور و اتفاقات خوبی که در قالب این برنامه‌ها رخ داده است، شاهد مسائل و مشکلاتی نیز چون مهاجرت روستائیان به شهرها و بیکاری و ... نیز هستیم.

وی افزود، برنامه‌های توسعه بیشتر سرمایه‌محور بود و همین موضوع، خود باعث مشکلاتی شد و حلقه مفقوده بحث سرمایه نیروی انسانی و بحث روستائیان و عشایر نشد. بنی‌هاشم گفت: در برنامه‌های انسان‌محور تعریف شده در وزارت جهاد کشاورزی، توان‌افزایی جوامع محلی با محوریت زنان روستایی و صندوق‌های خرد مورد تأکید و توجه واقع شده است.

بنی‌هاشم در ادامه تصریح: در جوامع محلی می‌بایست به دنبال پروژه‌هایی باشیم که با کمترین سرمایه و در قالب تعاونی‌ها و اعتبارات خرد قابل راه‌اندازی و پیگیری باشند. وی افزود: می‌بایست بستر را برای شکوفایی اقتصاد روستا و سپس اقتصاد کشور مهیا کرد.

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری در پایان به مراحل ثبت گواهی‌های صادر شده برای محصولات سالم اشاره کرد و گفت: این آمادگی وجود دارد تا سایر محصولات استان نیز موفق به دریافت گواهی‌نامه شوند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0