• EN
جمعه, 15 آذر 1398
عنوان : اقدام‌های مشترك مدیریت ترویج و معاونت بهبود تولیدات گیاهی در كنترل مگس میوه مدیترانه‌ای
کد خبر : ۲۱۱۴۲
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ 
ساعت : ۱۳:۴:۲۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

اقدام‌های مشترک مدیریت ترویج و معاونت بهبود تولیدات گیاهی در كنترل مگس میوه مدیترانه‌ای

 

مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی با همکاری­ معاونت بهبود تولیدات گیاهی، 1000 نسخه پوستر ترویجی با موضوع " روش‌های کنترل مگس میوه مدیترانه‌ای" تهیه و در حوزه مراکز جهاد کشاورزی همه  شهرستان‌ها عمدتا در شهرستان‌های شرق استان توزیع کرد.

آقای مهندس منشی‌زاده مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی گفت: هدف از تهیه و توزیع این پوستر، آشنایی بیشتر باغ‌داران استان در پیشگیری و کنترل این آفت مهم می‌باشد.

وی بر اساس توصیه‌های مدیریت باغبانی گفت: ردیابی آفت در مناطق مختلف، از طریق نصب تله‌های زرد چسبنده و جلب کننده درختان میوه، ممانعت از انتقال میوه‌های آلوده، از بین بردن آفت از طریق تهیه شیره آهک و اضافه کردن گازوئیل برروی آن و ریختن میوه‌های آلوده در داخل بشکه-، انجام شخم سطحی جهت از بین بردن شفیره‌های زمستان گذران آفت، برداشت به‌موقع میوه‌های رسیده، برداشت زودهنگام برخی از میوه‌ها مانند خرمالو که فرآیند رسیدن آن بعد از برداشت نیز ادامه پیدا می‌کند و نیز استفاده از طعمه‌پاشی(پروتئین همراه سم) در صورت تخم‌گذاری آفت در زیر پوست میوه و ظهور غیر همزمان حشرات بالغ، از روش‌های کنترل این آفت می‌باشد.

مهندس منشی زاده افزود: از همکاران اداره آموزش و ترویج و مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌ها، انتظار داریم این پوستر ترویجی را، به روش‌های مختلف اعم از مراجعه حضوری به مرکز یا حضور در عرصه و مزرعه آموزش گروهی و انفرادی، نصب در اماکن عمومی در روستاها و ... توزیع کنند.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی همچنین از اجرای کارگاه آموزشی یک‌روزه با عنوان "پیشگیری و مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای" برای کارشناسان و مروجان مسئول پهنه‌های شهرستان‌های شرق استان در تاریخ یکم آبانماه سال جاری در شهرستان رودسر خبر داد.

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0