• EN
چهارشنبه, 30 مرداد 1398
حضور رییس موسسه آموزش و ترویج كشاورزی در ستاد ملی گیاهپزشكی كشور در سازمان حفظ نباتات
 ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

حضور رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در ستاد ملی گیاهپزشکی کشور در سازمان حفظ نباتات

نشست ستاد ملی گیاهپزشکی کشور با موضوع هم اندیشی مدیریت کنترل آفت کرم خراط گردو با حضور معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی، رییس سازمان حفظ نباتات، رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، روسای سازمان‌های تابعه وزارت جهادکشاورزی، رؤسای موسسه های پژوهشی مرتبط و مدیران اجرایی روز سه شنبه 25 تیرماه در سازمان حفظ نباتات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، معاون امور تولیدات باغبانی وزارت جهادکشاورزی در این نشست بر تدوین دستورالعمل‌های به باغی و فعالیت قرنطینه داخلی برای افزایش آگاهی مردم و بهره برداران و استفاده از شرکت های دانش بنیان برای مهار آفت کرم خراط گردو تاکید کرد.

وی در عین حال قرنطینه داخلی را ابزار قانونی در دست سازمان حفظ نباتات دانست و اظهار داشت: قرنطینه داخلی مهم تر از قرنطینه خارجی است و از این طریق می توان برای دریافت اعتبارات، اطلاع رسانی در حوزه آفات و بیماری های گیاهی و افزایش آگاهی مردم در زمینه کرم خراط گردو بهره برد.

طهماسبی حفظ دارایی های مردم و کشاورزان را از وظایف مسوولان بخش کشاورزی عنوان و تصریح کرد: سازمان حفظ نباتات کشور باید در سطح ملی و استانی برای مهار آفت و بیماری ها وقت و انرژی بگذارد و تجربه نشان داده که هرگاه این سازمان دقیق و به موقع در زمینه مبارزه با آفات و بیماری ها ورود پیدا کرده، موفق بوده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور در ادامه با بیان این که ۴۵ درصد سطح زیر کشت باغ‌های گردو در ۲۵ استان کشور درگیر آلودگی کرم خراط شده است خواستار همکاری متولیان بخش باغبانی و باغداران برای مبارزه با این آفت شد.

مهندس محمد رضا درگاهی ادامه داد : به علت تغییرات اقلیمی و بالا رفتن گرمای کره زمین و قرار گرفتن ایران بر روی کمربند خشکسالی دنیا، رفتار آفات متفاوت شده و اکنون با طغیان آفت کرم خراط گردو در کشور روبرو شده ایم که زنگ خطر را به صدا در آورده است.

درگاهی عدم توجه کافی باغداران به مباحث فنی و احداث باغ‌های مدرن گردو را از مشکلات موجود در زمینه مبارزه با کرم خراط دانست و افزود: برای کنترل آفات موضوعاتی مانند تغذیه، آبیاری و ترویج مهم است و مبارزه تنها به ارائه نسخه مبارزه با آفت منتهی نمی شود.

وی گفت: هدف این هم اندیشی تدوین برنامه، تصمیم گیری و ارایه راهکارهای مناسب بخش باغبانی کشور به منظور کنترل آفت و اصلاح باغ‌های گردو است.

معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، درخصوص برنامه‌های‌ آموزشی ترویجی کنترل کرم خراط گردو در استان‌ها با بیان اینکه مسأله یابی در استان‌ها صورت گرفته و مشکل شناسایی شده است گفت : برنامه‌های آموزشی ترویجی و همچنین اجرایی در استان‌ها پیشرفت خوبی داشته ولی به دلیل اهمیت موضوع و فراگیر شدن مشکل، نیاز به تشکیل کارگروه ملی تخصصی با موضوع کرم خراط گردو است که این کارگروه با اهداف برنامه‌ریزی منسجم برای اطلاع رسانی و ارایه توصیه‌های فنی از طریق رسانه ملی و برنامه‌ریزی هماهنگ و هدفمند آموزش کارکنان و بهره‌برداران با محتوای علمی مشخص و همچنین تولید محتوای رسانه‌ای و نوشتاری، بررسی و جمع بندی کارهای پژوهشی انجام شده در موسسه‌های مختلف پژوهشی و مشخص کردن گزارش‌هایی که قابلیت اجرایی و ترویجی دارند و در آخر بررسی منابع تجارب موفق دنیا و تدوین آنها برای استفاده در کشور، مشکل فراگیر کرم خراط گردو را به طور مناسب پایش و برنامه‌ریزی کنند.   بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0