سه‌شنبه, 5 تير 1403
Slogan
  • ساعت : ۱۱:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ 
  • تعداد بازدید : 188
  • کد خبر : ۳۰۰۱۳
به میزبانی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی:
برگزاری جلسه توجیهی اولین تور ملی آموزشی ترویجی، ویژه روز جهانی خاك

به میزبانی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی:

برگزاری جلسه توجیهی اولین تور ملی آموزشی ترویجی، ویژه روز جهانی خاک

 

جلسه توجیهی ویژه عوامل اجرایی،اولین تورملی آموزشی ترویجی ویژه روز جهانی خاک به صورت حضوری و مجازی درسالن پیام موسسه آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

photo8002154977.jpg

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی؛ در این جلسه عبداله موموندی با اشاره به اینکه عامل حیاتی که زندگی ما به آن وابسته است و از آن حفاظت می شود، خاک است؛ گفت: خاک به عنوان عامل حیات باید دانش بنیان باشد تا بتوانیم از خاک خوب استفاده کنیم؛ همچنین آزمایش خاک در کشور ما خوب ترویج پیدا نکرده است و با تورم جهانی فاصله دارد و ما احتمالا بر اساس حدس و گمان و نشانه ها از خاک استفاده می کنیم.

وی  با بیان اینکه در روز جهانی خاک تلاش می شود تا در سراسر دنیا انسان ها ترغیب و تشویق شوند تا از خاک خوب استفاده کنند؛ افزود: پنج محور اصلی تور ترویجی عبارتند از: افزایش دانش و مهارت تولیدکنندگان محصولات زراعی و باغی در مدیریت بهینه تغذیه گیاهی، ترویج آزمایشات آب، خاک و گیاه بعنوان رکن اصلی تغذیه علمی گیاهی در بخش کشاورزی، آشناسازی تولیدکنندگان محصولات زراعی و باغی با نحوه عملکرد آزمایشگاهی خاک شناسی و توسعه ارتباطات دوجانبه میان آنها،حفاظت از منابع آب و خاک و افزایش بهره وری در استفاده از نهاده های کشاورزی و  مدیریت دانش و اطلاعات کشاورزی در ترویج الگوی کشت محصولات زراعی می باشد.

وی با اشاره به رویکردهای این برنامه تصریح کرد: توسعه مدیریت مشارکتی در بخش کشاورزی با بهره گیری از ظرفیت آزمایشگاههای خاک شناسی، ترویج الگوی کشت محصولات زراعی، جریان سازی اجتماعی برای حفاظت از منابع آبی و خاکی در روز جهانی خاک، توسعه منابع انسانی و سرمایه های اجتماعی با حضور ارکان نظام نوآوری کشاورزی از رویکردهای مهم این برنامه است.

مدیر کل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی با اذعان به اینکه 4 گروه هدف داریم؛ گفت: در درجه اول مخاطبان ما تولیدکنندگان محصولات کشاورزی تحت پوشش الگوی کشت ملی است؛ همچنین از مخاطبان دیگر هدف ما تولیدکنندگان محصولات باغی و گلخانه ای، مددکاران و تسهیل گران ترویجی، مدیران، کارشناسان، مروجان ومتصدیان آزمایشگاههای خاک شناسی می باشد.

وی خاطر نشان کرد: زمان برگزاری این برنامه چهارشنبه هشتم آذرماه 1402 است؛ همچنین وقتی می گوییم یک برنامه ملی است یعنی 75 درصد سراسر کل کشور محدوده مکانی برنامه ما است  ومجری برنامه، آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

موموندی تاکید کرد: این برنامه به صورت میدانی و با حضور در آزمایشگاههای مورد تأیید معاونت امور آب و خاک و انجمن صنفی آزمایشگاههای خاک شناسی کشور اجرا می شود. وی همچنین اظهار امیدواری کرد؛ علیرضا اسحاقی مدیر کل دفتر شبکه دانش و رسانه های آموزشی ترویجی برای پخش مستقیم از شبکه برکت و پوشش رسانه ای قبل، حین و بعد از اجرای برنامه از طریق رسانه های جمعی، با این برنامه همکاری نماید.

 مدیر کل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی گفت: وظایف و مسئولیت ها مشخص است ؛ جلسه توجیهی و پخش آنلاین از شبکه برکت هر استانی که بهترین کلیپ را داشته باشند مد نظر قرار می گیرد؛ همچنین در سایت فائو پوستر طراحی شده بارگزاری می شود و امیدواریم کشور ما به عنوان یک کشور برتر جهان انتخاب شود.

در پایان موموندی در این برنامه وظایف و مسئولیت های معاونت آموزش و ترویج، معاونت امور آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی و اداره کل روابط عمومی ودبیرخانه تدوین الگوی کشت ملی سازمان تات ، سازمان جهاد کشاورزی استان و انجمن صنفی آزمایشگاه های خاک و آب را تشریح کرد و همچنین به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

 

 

 

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.10.0
    V6.1.10.0